Gå till innehållet

Webbplatsen vänder sig till farmaceuter

Gå till startsidan

Fack- och professionstidningen från Sveriges Farmaceuter

Betalkonto stängs ner – skapar merarbete på apotek

Idag upphör Payex apotekskonto och övergången till en ny betaltjänst har skapat oro bland äldre kunder – och merarbete för farmaceuter som får hjälpa dem att ansöka.

Från och med idag går det inte längre att göra nya köp med Payex apotekskonto. Tjänsten, som har gjort det möjligt att samla apoteksinköp och betala dem i efterhand, ersätts av Payex Flexibel delbetalning.

Övergången har pågått successivt på anslutna apotek sedan i maj, men den 9 september stängs det gamla apotekskontot helt för nya köp. Den som vill fortsätta delbetala sina apoteksinköp måste ansöka om den nya tjänsten, även om man tidigare haft ett apotekskonto.

Förändringen har skapat problem för kunder som inte är vana vid digitala tjänster. Redan i våras berättade farmaceuten Ollie Andersson på Kronans Apotek i Kil för Värmlands Folkblad att många äldre vänt sig till apoteket för att få hjälp.

— Många äldre kommer med det här pappret och säger ”vad ska jag göra nu?”. De förstår inte riktigt vad pappret innebär – de behöver läshjälp och någon som hjälper dem att komma igenom pappret, säger hon till tidningen.

Personalen har försökt hjälpa kunderna, men enligt Ollie Andersson tar det tid från det ordinarie arbetet.

— Men vi har inte riktigt tid egentligen. Det tar en halvtimme att hjälpa en kund med det och det är ju inte våra arbetsuppgifter, säger hon till tidningen.

Den nya tjänsten kan sökas digitalt med bank-id. Den som saknar bank-id kan i stället ansöka på blankett, vilket enligt Payex kräver en kopia av en giltig id-handling.

Kunder som har en skuld för tidigare köp fortsätter att betala sina avier som vanligt tills skulden är betald.

Förändringen påverkar inte högkostnadsskyddet för läkemedel.

Mest läst