”Apotekspersonal – en nyckelresurs i en omfattande kris”
Kompetensförsörjning är en utmaning redan i fredstid, ännu svårare blir det i kris. En lösning kan vara krigsplacerade farmaceuter.
Någon samlad siffra för hur många krigsplacerade farmaceuter som i dag jobbar som farmaceuter men även är krigsplacerade i Sverige finns inte.
Läkemedelsverket har på uppdrag av regeringen tittat på öppenvårdsapotekens beredskap. I november lämnade de en rapport där det nämns att se över behovet av krigsplacerad personal samt att behovet av personal på apoteken kan öka vid en ”fredstida kris- eller krigssituation”.
Statliga myndigheter, kommuner, regioner och privata företag med samhällsviktig verksamhet ansvarar för att krigsplacera sin personal, så kallad anställningskrigsplacering – vilket Läkemedelsverket har gjort.
— Läkemedelsverket har krigsplacerat sin personal inklusive de cirka 300 som har farmaceutisk utbildningsbakgrund, säger Erica Hagblom projektledare vid verksamhetsområde Tillsyn.
— Bland de uppdrag vi arbetar med kopplat till beredskapsfrågor har vi sedan några år ett arbete kring öppenvårdsapotekens beredskap där vi samverkar och övar. Regeringen har beslutat om ett fortsättningsuppdrag som vi nu arbetar vidare med tillsammans med aktörerna.
Någon samlad siffra för hur många krigsplacerade farmaceuter, det vill säga apotekare och receptarier, som i dag jobbar som farmaceuter men även är krigsplacerade som just farmaceuter, i Sverige finns inte. Åtminstone inte officiellt. Mycket är belagt med sekretess.
Plikt- och prövningsverket har som uppgift att se till att ingen person har mer än en krigsplacering, därför har de register över de som är krigsplacerade.
De har även register över vilka arbetsgivare som har bett att få krigsplacera sin personal, men hur många och vilka arbetsgivarna är, är belagt med sekretess och för att få ut ett antal måste man kontakta respektive aktör.
I januari 2024 publicerade Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) en rapport där de föreslog att cirka 300 apotek ska utses till beredskapsapotek för att allmänheten ska få tillgång till apoteksservice inom ett rimligt avstånd vid kommande kriser.
TLV föreslog åtgärder för att ”relativt snabbt” öka den grundläggande beredskapen, och såg behov av att ”omgående starta uppbyggnaden” av beredskapen för apoteksmarknaden.
I rapporten föreslogs att TLV skulle få i uppdrag att förbereda upphandlingen av beredskapsapoteken.
Har ni fått det uppdraget?
— Nej, vi har inte fått ett sådant uppdrag. Sedan vår rapport publicerades har regeringen gett Läkemedelsverket nya uppdrag med fokus på öppenvårdsapotekens beredskap. Ett arbete som bland andra TLV deltar i och som även var ett av förslagen i den rapport vi lämnade i slutet av 2023, säger Peter Skiöld, vikarierande enhetschef på TLV.
— Läkemedelsverket lämnade en rapport av arbetet med uppdraget i slutet av förra året och har fått ett förnyat uppdrag. Regeringen har därtill tillsatt en utredning som bland annat ska ”föreslå vilka krav som bör gälla för öppenvårdsapotekens och partihandlarnas beredskap”.
Finns det något sagt om hur de här beredskapsapoteken ska bemannas?
— Nej, det gör det inte. Tanken var att apoteksaktörerna fortsatt ska ansvara för bemanningen, vilket bland annat inkluderar att ansvara för utbildning och övning.
Apoteksaktörerna ska fortsatt ansvara för bemanningen, vilket inkluderar utbildning och övning.
I rapporten från januari 2024 föreslår TLV att de tillståndshavare som har beredskapsapotek ska planera för att kunna bemanna apoteket oavsett omvärldsläge. Det kan exempelvis innebära att planera för att bemanna med personal från andra apotek, när den ordinarie personalstyrkan inte räcker till.
”Det finns generellt ett behov att vidare utreda vilka möjligheter apoteken har för att säkerställa sin personal, till exempel genom att införa en skyldighet för tillståndshavare för apotek att i vissa situationer och under vissa förutsättningar ställa sin personal till beredskapsapotekens förfogande.”
— Personalen på apotek är en nyckelresurs som behövs för att kunna expediera och ge råd om läkemedel i händelse av en mer omfattande kris. Det finns flera frågor som behöver utredas vidare när det gäller bemanning och krigsplacering av personal.
— Apoteksaktörerna har möjlighet att ansöka om att krigsplacera sin personal till Plikt- och prövningsverket, säger Peter Skiöld.
Kronans Apotek vill inte lämna någon information kring eventuell krigsplacering men Doz Apotek har valt att inte krigsplacera någon personal.Detsamma gäller Apotek Hjärtat.
— Vi har inte några farmaceuter krigsplacerade som farmaceuter. Ett fåtal, ena handens fingrar, har krigsplacering utifrån att de är aktiva i Försvarsmakten till exempel hemvärnet, säger pressansvarig Gabriella Ohlzon.
— Det som annars gäller i dag är allmän tjänsteplikt vid höjd beredskap som har två varianter: Skärpt beredskap och Högsta beredskap som regeringen beslutar om, allt i det bygger på att vi ska gå till våra ordinarie arbeten.
Vi har ett gediget och långsiktigt internt arbete med beredskap.
Inte heller Apoteket har i dagsläget några krigsplacerade farmaceuter.
— Däremot har vi ett gediget och långsiktigt internt arbete med beredskap tillsammans med den beredskapslagring av läkemedel vi bistår Försvarsmakten och Socialstyrelsen med, säger Elin Jarl, kommunikationschef på Apoteket.
— Apoteket arbetar aktivt i frågan kring krigsorganisation och beredskapsfrågor och för en kontinuerlig dialog med relevanta myndigheter. Således kan frågan om krigsplacering komma att aktualiseras.
Bland regionerna varierar det. Region Västerbotten har exempelvis inte några farmaceuter krigsplacerade.
I Region Skåne är all tillsvidareanställd personal oavsett yrke eller befattning krigsplacerad.
Enligt information som ges till medarbetaren innebär det att man som arbetstagare i första hand ska gå till sin ordinarie arbetsplats och utföra sedvanliga arbetsuppgifter, säger Conny Emmelin pressekreterare koncernkontoret på Region Skåne.
Ett liknande upplägg har Region Östergötland.
— Alla Region Östergötlands anställda är krigsplacerade, i sina huvudsakliga arbetsuppgifter så även denna grupp. Det kanske finns någon som är krigsplacerad hos annan aktör, men det är inget vi kan gå in på, säger pressekreterare Bodil Knuthammar.
Personal i samhällsviktig verksamhet i Region Stockholm är i stor utsträckning ”krigsplacerad”, inplacerad inom ramen för regionens krigsorganisation, säger pressansvarig Josefine Bergenholtz-Gröndahl.
— ”Krigsplacering” sker normalt i den verksamhet där medarbetaren har sin ordinarie funktion och kompetens, eftersom det ger störst effekt i totalförsvaret. I vissa fall kan placeringen avse en annan funktion inom regionens krigsorganisation där kompetensen behövs.
Region Stockholm arbetar löpande med att utveckla beredskapen för läkemedelsförsörjning inom hälso- och sjukvården, vilket även inkluderar planering av personalförsörjning vid höjd beredskap.
Läs mer >>