Efter kaoset med journalsystem nu tillsätts en ”haveriutredning”
E-hälsomyndigheten ska granska varför upphandlingar av Millennium och Cosmic misslyckats i flera regioner.
– Misslyckandet i region efter region väcker många frågor, säger socialminister Jakob Forssmed.
Socialminister Jakob Forssmed (KD).
Regeringen tillsätter en, som socialminister Jakob Forssmed (KD) kallar det, haveriutredning och ger E-hälsomyndigheten i uppdrag att granska varför upphandlingar av journalsystem som Millennium och Cosmic misslyckats i flera regioner.
— Vilket journalsystem som används och hur det fungerar är helt centrala faktorer för vilken vård som kan bedrivas över huvud taget. En stor del av Sveriges vårdanställda möter dessa frågeställningar just nu, hela tiden, i sin vardag, säger socialminister Jakob Forssmed på en pressträff och fortsätter.
— Nära nog ingenstans har man ännu, trots att miljarder av skattebetalarnas pengar har investerats, noterat väsentliga förbättringar i vårdpersonalens digitala arbetsmiljö eller ökad effektivitet i den sjukvård som regionerna bedriver.
I Region Skåne och Västra Götalandsregionen har miljardprojekt lagts ner efter omfattande problem med journalsystemet Millennium, i den senare bara efter ett par dagar efter det att systemet hade prövats i en del av regionen något som Svensk Farmaci tidigare uppmärksammat.
SVT:s Uppdrag granskning har funnit sju dödsfall där journalsystemet Cosmic, som de övriga 19 regionerna har satsat på, pekas ut som en faktor.
Exempelvis Region Dalarna Lex Maria-anmäler händelsen där en kvinna med bråck på stora kroppspulsådern avled innan operation och skriver i sin anmälan:
”Händelsen bedöms delvis ha orsakats av att Region Dalarnas bytte vårdinformationssystem i oktober 2025, vilket medfört större utmaningar än förutsett för hälso- och sjukvårdens medarbetare”.
— Det här misslyckandet i region efter region är något som väcker många frågor, säger Jakob Forssmed.
— Enkelt uttryckt, har man i dessa utredningar funnit brister och vilka i så fall, som har gjort att regionen har landat i något som väldigt få är nöjda med. Eller gjordes allting ”by the book”, med stark involvering av vårdpersonal och så vidare, och ändå blev slutresultatet ändå en besvikelse?
Nu får E-hälsomyndigheten i uppdrag att analysera konkurrensen på marknaden för vårdinformationssystem, beskriva gemensamma orsaker till återkommande svårigheter med att upphandla journalsystem och analysera hur svenska marknaden kan gynnas av relevanta EU:s regler.
–Vårdpersonal kan få ägna sig åt vård istället för att förtvivla över it-lösningar som inte fungerar. Den svenska vården ska aldrig någonsin mer hamna i en sådan situation igen men så omfattande negativ påverkan på patienter och personal. Därför är denna haveriutredning kring regionernas upphandling av vårdinformationssystem så angelägen, säger Jakob Forssmed.
— Långsamma och omoderna system som kräver mängder av klick för att göra enkla åtgärder, det har vi helt enkelt inte råd med. Vi ska ha en patientcentrerad vård i Sverige, inte en pc-centrerad.
Uppdraget ska redovisas senast den 9 november 2026.
Läs mer >> Farmaceuter larmar om brister i Cosmic: ”Kan innebära livsfara”
Kliniska apotekaren: Systemet är krångligt och patientfarligt
Fel i Cosmic gör att patienter riskerar att få fel läkemedel