Gå till innehållet
Gå till startsidan

Fack- och professionstidningen från Sveriges Farmaceuter

Subutex försvinner från Sverige: ”Obehaglig överraskning”

Ett av de viktigaste läkemedlen mot opioidberoende försvinner helt från Sverige nästa år, något som oroar missbruksvården eftersom likvärdiga alternativ saknas.

Igår fick vårdgivare runt om i landet mejl om att det USA-baserade läkemedelsföretaget Indivior helt lämnar den svenska marknaden, med omedelbar verkan. Det betyder att ett av de mest använda läkemedlen mot opioidberoende, injektionsvätskan Subutex, kan försvinna från Sverige om bara några veckor. Det skriver Aftonbladet.

Det är inte bara Sverige som berörs, utan flera andra europeiska länder. Enligt Sveriges Radio uppger Indivior att man istället vill fokusera mer på den inhemska amerikanska marknaden.

En obehaglig överraskning, säger Joar Guterstam, forskare och beroendeläkare på Karolinska institutet i Solna, till tidningen:

– Jag blev väldigt förvånad, det här är en typ av behandling som ökat ganska mycket och är det senaste preparatet som har godkänts. Plötsligt försvinner det.

Subutex ges som injektion en gång i månaden och dämpar bland annat abstinenssymtom. De som behandlas lever ofta med ett heroin- eller morfinberoende, och får behandlingen under övervakning.

Något likvärdigt läkemedel finns i dag inte i Sverige, enligt Joar Guterstam. Tabletter med samma substans kan fungera, men det dagliga intaget innebär större praktiska utmaningar och kräver mer kontroll från beroendevården. Subutex ges däremot som en månadsdos och ger patienten större frihet.

Läkemedelsverket bekräftar för Aftonbladet att Subutex är på väg bort från Sverige men bedömer i nuläget att det finns alternativ som borde gå att använda. Men Joar Gutestam känner oro:

– Det finns andra långverkande alternativ, men inget som är precis likadant. Det här är ett väldigt individuellt utprövat läkemedel och en stor trygghet för ganska sköra människor. Det gör det till en ganska desperat situation.

Mest läst