Apotek stänger permanent – hittar inte farmaceuter
I slutet av maj stänger Kronans Apotek i Hova portarna för gott. Invånarna hänvisas istället till annan ort, skriver Mariestads-Tidningen.

Kronans apotek stänger helt i Hova. Bilden är från ett annat av Kronans apotek.
Kronans Apotek i Hova i Gullspångs kommun har under flera år kämpat med begränsade öppettider och temporära stängningar. Ett återkommande problem uppges vara en brist på farmaceuter, uppger Mariestads-Tidningen.
Personalbristen tillsammans med ett begränsat kundunderlag, som i sin tur gjort det svårt att uppnå lönsamhet, gör nu att apoteket stänger för gott. Sista dag blir den 21 maj i år.
— Vi har full förståelse för att detta drabbar våra kunder och har gjort det vi kan för att hålla öppet så mycket som möjligt, säger Felicia Danstål Skiöld, tf presschef på Kronans Apotek, till Mariestads-Tidningen.
Hon hänvisar istället till Kronans Apotek i Mariestad, cirka tre mil bort.
Stängningen i Hova följer ett tidigare stängningsbesked, om än tillfälligt, från Kronans Apotek. I förra veckan gick man ut med att apoteket i Sunnansjö i Ludvika kommun kommer hålla tillfälligt stängt från den 1 april. Även där är det farmaceutbristen som ligger till grund för problemet.
Läs mer >> Behovet av farmaceuter inom den kommunala vården växer
Läs mer >> Tvingas stänga apotek – på grund av farmaceutbrist