Initialt hävdade veterinären att läkemedlen var avsedda för hundar, men detta drogs senare tillbaka.
En veterinär i Strängnäs kommun döms i tingsrätten för ringa narkotikabrott efter att ha skrivit ut narkotikaklassade läkemedel till sig själv. Totalt rör det sig om 430 brustabletter och vanliga tabletter med kodein och 100 tabletter oxazepam under 2024. Det rapporterar Strengnäs tidning.
Upptäckten gjordes i samband en tillsyn från länsstyrelsen, som också gjorde en polisanmälan. Enligt Eskilstuna tingsrätt borde veterinären ha förstått att egenförskrivning inte är tillåten.
Veterinären uppgav att läkemedlen användes mot smärta i höft och axel och att en djurägare tipsat om att vissa läkemedel kunde hjälpa. Veterinären menar att hen då inte visste att det inte var tillåtet att skriva ut medicin för eget bruk och tycker samtidigt att apoteket borde ha ”satt stopp för det här”.
Först hävdade veterinären att läkemedlen var avsedda för stora hundar med smärtor, men detta drogs senare tillbaka när länsveterinären bad att få se journalerna för de djur som läkemedlen skrivits ut till.
Veterinären döms till dagsböter på 28 800 kronor och måste också betala en avgift på 1 000 kronor till brottsofferfonden.