En majoritet av svenskarna tror att tillgången till viktiga läkemedel kan påverkas av USA:s planerade tullar.
En ny undersökning visar att nästan sex av tio svenskar tror att USA:s planerade tullar kan påverka tillgången till viktiga läkemedel i Sverige. Tre av fyra bedömer dessutom att svensk läkemedelsexport kan drabbas. Det skriver Lif – de forskande läkemedelsföretagen, i ett pressmeddelande. Det är Lif som gett Novus i uppdrag att göra undersökningen, med 1 015 intervjuer bland personer i åldrarna 18 till 84 år.
Sverige är i dag ett av Europas starkaste läkemedelsländer, med en export på runt 150 miljarder kronor om året – motsvarande drygt sju procent av den totala exporten. Men utvecklingen i USA riskerar att slå hårt mot branschen.
— USA:s planer på tullar och ny prispolitik på läkemedel slår mot hela värdekedjan. Kostnader och ledtider riskerar att öka, försörjningskedjor blir mer sårbara och investeringar kan skjutas upp. Detta kan innebära att företag tvingas förlägga sina investeringar och kliniska prövningar i andra länder än Sverige, och avvakta med lanseringar. Svenska patienters tillgång till nya läkemedel skulle då begränsas, säger Sofia Wallström, vd Lif, i pressmeddelandet.
Även Stockholms Handelskammare ser stora risker om tullarna skulle bli verklighet.
— Svensk life science har en styrkeposition, men den kan inte tas för givet. Höjda tullar på läkemedel skulle slå hårt mot en av Sveriges viktigaste exportgrenar. I förlängningen kan också enskilda människor drabbas, genom att inte få mediciner i tid, säger Daniella Waldfogel, vd Stockholms Handelskammare, i samma pressmeddelande.
En stark och närvarande läkemedelsbransch är viktig både för Sveriges tillväxt, välstånd och folkhälsa. När handelspolitiken blir mer osäker är det extra viktigt att Sverige håller fast vid öppna marknader och skapar långsiktiga villkor som ger företagen förutsägbarhet och tydliga drivkrafter att investera, menar Sofia Wallström från Lif:
— Sverige behöver satsa på läkemedel och öka läkemedelsanslagen, så att forskning, produktion och innovation sker här – inte flyttar till andra länder.
Läs mer >> Trumptullar kan skapa brist på läkemedel i Sverige
Trumps hot i natt: 100-procentiga tullar på läkemedel
Trump sänker läkemedelspriserna och öppnar nätapotek