Tekniskt strul med NLL – patienter kan ha fått fel medicin
När Region Kalmar län anslöts till den Nationella läkemedelslistan upptäcktes ett fel som kan innebära att patienter med Apodos kan ha fått fel läkemedel.
Lagen om den nationella läkemedelslistan träder i kraft den 1 december 2025, vilket Svensk Farmaci rapporterat i flera artiklar.
Som första region är Region Kalmar län sedan i söndags fullt ansluten till NLL. Nu har ett tekniskt fel upptäckts, vilket innebär att patienter med Apodos kan ha fått fel läkemedel eller fel ordination. Det skriver Region Kalmar län på sin hemsida.
Enligt regionen pågår felsökning i systemen, men sedan i onsdags är felet tillfälligt åtgärdat och det ska nu inte finnas någon risk för förväxling.
Ett fåtal incidenter är rapporterade, men man vet ännu inte hela omfattningen. Patienter som kan ha blivit drabbade är de som fått en läkemedelsförändring mellan 19-22 oktober och är anslutna till Apodos.
– Har du fått en dosförändring under de aktuella dagarna och upptäcker ett fel eller är orolig ska du vända dig till din behandlande läkare, säger Gunhild Nordesjö Haglund, chefläkare på Länssjukhuset i Kalmar, på regionens hemsida.
Region Kalmar län har anmält händelsen som en personuppgiftsincident till Integritetsskyddsmyndigheten.
Läs mer >> Första apoteket har anslutit sig till NLL: ”En milstolpe”
Apoteket har anslutit sig till NLL: ”Lättare att hjälpa patienten”