Gå till innehållet
Gå till startsidan

Fack- och professionstidningen från Sveriges Farmaceuter

”En tydlig vision ska beskriva vart vi i förbundet vill nå i framtiden”

En ny vision ska ge oss stöd i våra vardagliga beslut och känna att vi gör skillnad. Arbetet med den ger energi för oss alla att vara nyfikna inför samhällsutmaningarna, möjligheterna och hur vi kan forma ett förbund för framtiden. Det skriver förbundsordförande Agnieszka Madej i en ny krönika.

Under 2025 arbetar vi med att ta fram en ny vision för Sveriges Farmaceuter. Förbundsstyrelsen kommer att lägga fram ett förslag på fullmäktige i höst som vi ska fatta ett beslut om. Det känns väldigt bra efter det enhälliga beslutet om nya stadgar som togs på fullmäktige 2024.

Nu jobbar vi tillsammans vidare med den demokratiska organisationen och vägen framåt. En tydlig vision ska vara en tillgång och en kraft som beskriver vart vi i förbundet vill nå i framtiden. Den ska ge oss stöd i våra vardagliga beslut och känna att vi gör skillnad. Vi har hittills arbetat med workshops för förbundsstyrelse, kansli och i fokusgrupper med er medlemmar.

Ett roligt arbete där vi ser vilka möjligheter och utmaningar vi har. Det ger energi för oss alla att vara nyfikna inför samhällsutmaningarna, möjligheterna och hur vi kan forma ett förbund för framtiden. Visionen är för hela förbundet, och allt material som tas fram är värdefull input inte bara för visionen utan tas vidare för allt annat arbete på förbundet.

Under 2025 erbjuder vi ännu fler webbinarier och events för er medlemmar än under 2024. En föreläsningsserie om AI ger perspektiv på vad som är på gång inom farmacin och hur den påverkar vår samtid och framtiden för farmaceuter. Vi erbjuder också ett antal inspirationsföreläsningar där vi vill ge er möjlighet att lyssna på intressanta talare inom olika områden. Passa på att ta del av de här föreläsningarna då de ger perspektiv och kompetensutveckling!

Varje år utser förbundet ”Årets farmaceut”. Nu är det dags att nominera era kandidater för Årets farmaceut och Årets farmacistudent 2025. Du nominerar via sverigesfarmaceuter.se och se till att skicka in din kandidat.

Jag vill också så här lite i förväg passa på att önska er en fin sommar!

Mest läst