Gå till innehållet
Gå till startsidan

Fack- och professionstidningen från Sveriges Farmaceuter

Förslaget: Apotek bör aldrig stängas ned vid framtida pandemier

I förslaget till en ny pandemilag föreslår regeringens utredare att vissa aktörer ska undantas eventuella förbud mot att bedriva verksamhet. Där lyfts bland annat apoteken.

Tidigare i veckan tog socialminister Jakob Forssmed (KD) emot delbetänkandet av utredningen om stärkt pandemiberedskap. Uppdraget handlar kortfattat om hur smittskyddsregleringen kan stärkas och anpassas för att bättre hantera framtida pandemier.

— Samhället har nu kunnat dra många viktiga lärdomar från covid-19-pandemin för att säkerställa att vi är bättre förberedda inför framtida kriser. Den här utredningen är ett viktigt steg i arbetet med att stärka vår pandemiberedskap och skydda människors liv och hälsa, säger Jakob Forssmed.

Regeringens utredare Jan Albert föreslår bland annat att regeringen ska ha rätt att utfärda förordningar som ska möjliggöra olika typer av tvingande begränsningsåtgärder. Ett exempel är att kunna stänga ner verksamheter.

Samtidigt listar utredningen öronmärkta verksamheter som aldrig bör stängas ned. Där lyfter man apotek och livsmedelsbutiker, med hänvisning till ”samhällsviktig verksamhet och lagstiftade krav på tillgänglighet.”

Utredningen understryker dock att den grundläggande inställningen är att förbud mot att bedriva en viss verksamhet så långt som möjligt bör undvikas.

Mest läst