”Lönsamheten i apoteksbranschen är oroväckande låg”
Apoteksmarknaden är stabil men står inför stora utmaningar särskilt för fysiska apotek i glesbygd. Det visar ny rapport.
TLV presenterat sin årliga uppföljning av apoteksmarknaden.
Tandvårds- och läkemedelsförmånsverkets (TLV) visar i sin rapport Uppföljning av apoteksmarknaden 2025 att apoteksmarknaden börjar stabiliseras efter flera år av ekonomisk press. Samtidigt fortsätter e-handeln att växa snabbt och förändrar konkurrensläget, vilket skapar ökade utmaningar för de fysiska apoteken, särskilt i glesbygd.
TLV ser ett behov av att se över de ekonomiska styrmedlen för en god apotekstäckning i hela landet, men föreslår inte en översyn nu.
Den reglerade handelsmarginalen fungerar som statens ersättning till apoteken för deras grunduppdrag, och höjningen som genomfördes 2024 har bidragit till att stabilisera marknaden efter flera år med försämrade rörelseresultat.
Handelsmarginalen till öppenvårdsapotek uppgick till 6 miljarder kronor 2024, en ökning med nästan 14 procent jämfört med 2023. Första halvåret 2025 var marginalen 3,21 miljarder kronor, vilket motsvarar en ökning med drygt 7 procent jämfört med samma period föregående år.
Börsnoteringar under året av Apotea och Meds Apotek visar att apoteksmarknaden är attraktiv, särskilt inom e-handeln. E-handeln har ökat tillgängligheten för konsumenterna, men den hårdnande konkurrensen och pressade marginalerna påverkar de fysiska apoteken negativt.
Under 2024 låg antalet ansökningar om glesbygdsersättning fortsatt högt, men stödet räckte inte alltid för att säkerställa lönsamheten för enskilda apotek. TLV följer särskilt utvecklingen inom e-handel och nya läkemedelskategorier för att bedöma hur marknaden kan förändras och vilka konsekvenser det kan få för apotekstillgången i hela landet, skriver myndigheten i ett pressmeddelande.
Tillgängligheten till apotek i Sverige är fortsatt god på nationell nivå. I juli 2025 fanns 1 399 öppenvårdsapotek i landet, och andelen av befolkningen som har mer än tio minuters bilresa till närmaste apotek ligger kvar på 8,75 procent.
Under året har 17 nya apotek etablerats och 12 har stängts. De flesta nya apotek har öppnat i närheten av befintliga apotek och har därför haft begränsad påverkan på tillgängligheten. Däremot har fem nedlagda apotek fått betydande konsekvenser då de varit ensamma på sina orter, bland annat i Jämtlands län och i Dalarna.
TLV bedömer att det finns en risk för försämrad tillgänglighet i vissa områden om utvecklingen fortsätter. Samtidigt konstaterar myndigheten att flera delar av apoteksmarknaden är – och förväntas fortsätta vara – lönsamma och stabila.
Den totala apoteksförsäljningen uppgick till 66 miljarder kronor under 2024, en ökning med drygt 10 procent – den största ökningen sedan 2016. E-handeln växer snabbast, medan försäljningen i fysiska apotek ökar långsammare. De snabbast växande produktkategorierna är läkemedel utanför förmånerna, exempelvis blodsockersänkande läkemedel, humanläkemedel inom förmånerna samt receptfria handelsvaror.
Försäljningen av receptförskrivna läkemedel utanför läkemedelsförmånerna ökade kraftigt, särskilt inom viktkontroll. De tio mest sålda läkemedlen i denna kategori nådde 1,2 miljarder kronor – nästan en fördubbling jämfört med 2023. TLV bedömer att försäljningen kan nå nästan 80 miljarder kronor 2027, vilket motsvarar en genomsnittlig årlig tillväxt på 6,1 procent.
— Lönsamheten i branschen är oroväckande låg och det råder brist på farmaceuter. För att apoteken långsiktigt ska kunna utvecklas krävs stabila och långsiktiga villkor som speglar det samhällsuppdrag apoteken har, säger Johan Wallér, vd på Sveriges Apoteksförening i ett pressmeddelande.
Läs mer >> 82 av Sveriges apotek har större risk för nedläggning