Gå till innehållet
Gå till startsidan

Fack- och professionstidningen från Sveriges Farmaceuter

Branschförening byter lokaler

Sveriges Apoteksförening flyttar till nya lokaler på Regeringsgatan i Stockholm. Föreningen får bland annat tillgång till bättre mötesutrymmen.

Flytten går i detta nu från de nuvarande lokalerna på Wallingatan 26 B till nya på Regeringsgatan 60.

Varför flyttar ni?

– Vi har hittat bra och ändamålsenliga lokaler i ett bra läge, säger Johan Wallér, föreningens vd.

Innebär ändamålsenliga större eller mindre lokaler än tidigare?

– Det är ungefär samma storlek. Det fanns inget större missnöje med de gamla lokalerna, den viktigaste anledningen att vi flyttar är att vi här får tillgång till en konferensdel med bättre mötesutrymmen.

Föreningens kansli har ända sedan starten varit litet i jämförelse med andra länders branschföreningar för apotek.

I nuläget arbetar fyra personer på kansliet.

– Ända sedan starten har det funnits en tydlig inriktning att kansliet inte ska vara jättestort utan snarare litet men vasst. I stället för ett stort kansli utnyttjar vi medlemsföretagens kompetens i våra råd. Jag tycker att vi vunnit stöd för den modellen, men den har förstås både fördelar och nackdelar.

– En fördel är att kompetenser inte behöver dubbleras, en nackdel att vi som förening ytterst inte kan styra över medlemsföretagens resurser. Att driva långsiktiga frågor, exempelvis när det gäller lagstiftning, är något svårare med den modell vi har valt, säger Johan Wallér.

Andra läser